מאמר זה סוקר את הייתרונות בסדנאות מנהלים במתווה חוץ (ODT) או במתווה חוץ מדומה IDT
 

האם אתם מתלבטים היכן לקיים את סדנת המנהלים הבאה שלכם – בפנים (INDOOR) או בחוץ (Outdoor)? דר’ רוגר גרינווי (Roger Greenway) חוקר ומנחה ותיק מונה בספרו” Experiential Learning”   את הדמיון והאלמנטים המשותפים לשני העולמות הללו ובלבד שהלמידה תהיה התנסותית. רגע לפני, חידוד מושגים: סדנאות ODT (Outdoor Training) מביאות את המשתתפים למקומות וסיטואציות לא מוכרות בסביבה הטבעית, (לדוגמא: מעבר בסבך, טיפוס, חצייה של אזורים קשים למעבר, פעילות במים על גבי רפסודות וכו…) בסדנאות מנהלים ODT בסביבת IDT (Indoor Training) המנחה יוצר עבור המשתתפים תרחיש מדומה של סביבה חיצונית הכולל משימות הישרדות, היתקעות על אי בודד, פריצה מהכלא טיפוס על הר וכו…)

לדעת ד”ר גרינווי ההישגים הבאים עשויים לנבוע בשני המיקומים:

דימויים עוצמתיים: גם סדנאות מנהלים בשטח וגם סדנאות מנהלים המתקיימות במקום סגור ויוצרות סימולציות של שטח, יוצרות דימויים עוצמתיים עבור המשתתפים.

סביבה ניטראלית: גם סביבה טבעית אמיתית וגם סביבה מדומה יוצרות אוירה ניטראלית אשר שוללת במידה שווה את היתרון מהמשתתפים.

חזרה לאבני היסוד: ללא טכנולוגיה מתוחכמת שניתן להיעזר בה, סדנאות מנהלים ב מתווה ODT או IDT בסימולציה לסביבה חיצונית, מביאות לפני השטח דרישות ונושאים פשוטים ובסיסיים שאינם מאפשרים התחמקות; והינם חסינים ל”בריחה”. תירוצים ויומרות לא יכולים להתקיים לאורך זמן במתווה ‘הישרדותי’ (אמיתי או מדומה).

לומדים חדשים: בסדנאות מנהלים, החידוש שמציע תרחיש החוץ (Outdoor Scenario) האמיתי או המדומה מציב מייד את המנהלים בתפקיד הלומדים. הנכונות להופיע מול העמיתים המנהלים בתפקיד הלומד סבירה יותר במתווה חוץ (Outdoor) מאשר במתווים אשר קרובים בעולם התוכן שלהם לעבודה; מקום בו המנהל אמור להיות כבר ברמה טובה.

טווח הרלוונטיות: בכדי לגשר על הפער בין האתגרים העולים בסדנה לבין האתגרים וההתמודדויות הקשורים ספציפית לעבודה, נדרש מהמשתתפים ליצור טווח רחב יותר של רלוונטיות מאשר בין שני ‘מקרי עבודה’. אימון ביצירת הקשרים שכאלה מגדיל את טווח הניסיון שבו יכולים המנהלים להשתמש בפיתרון מגוון ורחב של בעיות איתן הם מתמודדים.

עומק הלמידה: בהמשך לנאמר לעיל, בסדנאות מנהלים שבהן הלומדים מצליחים ליצור קשרים והקשרים בין שתי סיטואציות השונות מאוד זו מזו, רמת הלמידה והחוויה עמוקה יותר. חשוב להבדיל פה בין הקשרים השטחיים יחסית המובנים בתוך תרגילים לבין הקשרים העמוקים יותר הנוצרים על ידי מנהלים אינדיבידואלים כשהבזקים של תובנות ‘מזנקים’ מעבר לפער בין ‘סביבה חיצונית’ לבין ‘עבודה’.

ורסטיליות\גמישות: (Versatility) סדנאות מנהלים במתווה חוץ (אמיתי או מדומה) מאפשרת למשתתפים לבחון, ולגלות את הפוטנציאל האישי שלהם ולהדגים את הוורסטיליות שלהם (נכס חשוב למנהלים המתמודדים או עתידים להתמודד עם שינוי) בקלות גדולה יותר דווקא בסיטואציות הרחוקות מרחק רב מ-‘היום יום’.

ריאליזם מוגבר: סדנאות מנהלים המתרחשות במקום סגור מביאות סימולציות לסביבה פתוחה ובכך הופכות את החוויה לריאליסטית יותר, הקבוצה נקראת לדמיין שהחדר הממוזג שבו מתנהלת הסדנה הוא ג’ונגל או ערבות קרח באנטארקטיקה (שניהם תרגילי IDT). אולם גם בסדנאות המתרחשות פיזית בחוץ – מה יכול להיות רחוק יותר מהמציאות מאשר לדמיין שהמדשאה המטופחת היא ביצת תנינים ושראש ההר הוא נקודת איסוף הכסף (שניהם פעילויות ODT)? כל הדוגמאות הללו מייצגות ניצחונות של הדמיון על המציאות! הכוונה ב-‘ריאליזם’ בהקשר זה היא למעורבות אינטנסיבית יותר – יהיה אשר יהיה האיזון בין העובדות לדמיון או ההבדל בין הסיטואציה ל-‘עבודה’.

מחפשים סדנת מנהלים שתיגע בנקודות החשובות לצוות שלכם?

אנא מלאו פרטים ליצירת קשר

האתר נבנה ועוצב ע”י אדאקטיב