odt פעילות

פעילות בניית צוות (ODT ו-IDT)

כיצד לתכנן פעילות ODT שבאמת עובדת

ודאי יצא לך להיות מעורב באירוע\תרגיל גיבוש או בניית צוות בשלב כלשהו בקריירה שלך. ייתכן שזה היה יום כיף בבריכה, פעילות ODT, פיקניק, יום ספורט של המשרד או אפילו סוף שבוע מטעם העבודה.

          אבל, ללא קשר לדרגת ההנאה שלך ושל חברייך מהיום או התרגיל, מה קרה כשחזרתם, אתה והקולגות, למשרד? האם הם חזרו להרגלים הקודמים שלהם – אולי התעוררו ויכוחים סביב מטלות קטנות, או שמא אנשים סרבו לשתף פעולה זה עם זה? ‘יום הכיף’ היה אולי הפוגה נעימה מהשגרה, אבל האם מישהו מעמיתיך לעבודה השתמש בלקחים שעלו ברגע שחזרתם למקום העבודה?

לעיתים קרובות מדי מנהלים מתכננים פעילות מבלי לקבוע מטרות ברורות ומבלי לחשוב מבעוד מועד על התוצאות. במקרים אחרים מנהלים מגיעים לפעילות ODT עם רשימת מטרות ארוכה מאוד ללא מיקוד. פעילויות כאלה נוטות להיות בזבוז זמן – ומנהלים מאבדים לעיתים את ההערכה של הצוות, כאשר הם מתכננים פעילויות שלא באמת מסייעות למעורבים בהם.

          פעילות לפיתוח צוות (לדוגמא: ODT או סדנאות מנהלים) יכולה להיות דרך עוצמתית ביותר ליצור אחדות ואחידות בקבוצת העובדים או המנהלים, לפתח חוזקות, ולטפל בחולשות – אך, רק אם התרגילים מתוכננים ומבוצעים באופן אסטרטגי. במילים אחרות – צריכה להיות מטרה אמיתית מאחורי ההחלטה לקיים תרגיל כזה או אחר. לדוגמא, שיפור יכולת פיתרון הבעיות או היצירתיות בקבוצה, ולא “מה שמרגיש לי נכון עכשיו הוא להוציא את האנשים ליום מחוץ למשרד”.

          במאמר זה אגע בנושאים אותם תרצו לשקול בעת תכנון אירוע צוות, סדנת מנהלים או פעילות ODT ואביא מספר הצעות לתרגילים העוסקים באתגרים שונים שאיתן מתמודדות קבוצות גם כאירוע בשטח (ODT) וגם במקום סגור (IDT).

          חשוב לציין, הערך בפעילות ODT או בפעילות המתיימרת ליצור ערך כלשהו עבור הצוות (מלבד תחושת הביחד והכיף), הוא בעיבוד החוויה וביכולת להוביל דיון כנה, פתוח ומעמיק בנושאים הרלוונטיים. טיפול לא מקצועי בנושאים העולים עלול ליצור אנטגוניזם, אדישות ואף נזק לפרטים באופן אישי ולקבוצה. אי לכך, וודאו שהאדם המוביל את העיבוד וההתבוננות הוא אדם מיומן בתחום.

פעילות ODT וסדנאות גיבוש שבאמת מפתחות את הצוות שלכם:

החלק החשוב ביותר בתהליך תכנון פעילות לצוות שלכם, מופיע בתחילת התהליך: עליך להתחיל בניתוח האתגרים אשר איתם מתמודד הצוות. רק אז אפשר יהי לבחור תרגילים שיהיו אפקטיביים בסיוע להתפתחות הצוות ולפתרון הבעיות איתן הוא מתמודד. עצור והשקע זמן בחשיבה וניתוח של הנקודות החזקות והחלשות של הצוות וכן בשלב ההתפתחות של הצוות נכון ליום היציאה לפעילות. שאל את עצמך את השאלות הבאות בכדי לזהות את שורשי הבעיות:

 • האם קיימים בצוות קונפליקטים בין אנשים ספציפיים אשר יוצרים בו פילוג פנימי?
 • האם חברי הצוות צריכים להכיר זה את זה טוב יותר?
 • האם יש בצוות אנשים הממוקדים רק בהצלחתם האישית, ובתהליך מזיקים לקבוצה? (קורה לעיתים קרובות יותר בקרב מנהלים)
 • האם תקשורת לקויה פוגעת בהתקדמות הצוות?
 • האם אנשים צריכים ללמוד כיצד לעבוד טוב יותר ביחד במקום לעבוד לבד?
 • האם יש אנשים בצוות שמתנגדים לשינוי , והאם דבר זה פוגע ביכולתה של הקבוצה להתקדם?
 • האם חברי הצוות זקוקים לזריקת מורל?

ברגע שזיהית את הסיבות לבעיות בקבוצה שלך, תוכל לתכנן תרגילים שיעסקו בפתרונם. הכנה זו תאפשר לקבוצה לשאוב ערך אמיתי מהאירוע – ולהרגיש שזמנם ומרצם נוצל כהלכה.

דוגמאות לתרגילים לבניית צוות (ODT ו-IDT):

יש מאות ואולי אפילו אלפי תרגילים לבניית צוות הפונים למגוון רחב של נושאים. בחלק זה של המאמר בודדתי וריכזתי מספר דוגמאות פשוטות ובסיסיות.

אם תרצו ללמוד עוד על בניית צוות תוכלו לבקר בדף הפעילויות שלנו או בדף המאמרים והעצות.

להל”ן מספר תרגילים אותם תוכלו לנסות אם אתם נתקלים בבעיות בתקשורת, בסטריאוטיפים או בעיות אמון בקובצה שלכם.

שיפור התקשורת:

 • ציור-גב-אל-גב (מתאים יותר ל-IDT)

-חלק את הקבוצה שלך לזוגות, והושב כל זוג על הרצפה גב אל גב. ניתן לחלק את הצמדים למספרי אחד ושתים מטעמי נוחות. תן לכל מספר 1  בקבוצה תמונה של צורה ולמספרי 2 דף ועפרון.

-אמור למספרי 1 להנחות באופן ורבלי את מספרי 2 איך לצייר את הצורה – מבלי להגיד למספרי 2 מהי הצורה מפורשות. אחרי שהם מסיימים, בקש מכל זוג להשוות בין התמונה המקורית לזאת המצוירת והעלה את השאלות הבאות:

 • כמה טוב תאר מספר 1 את התמונה עבורך?
 • כמה טוב פירש מספר 2 את התיאור?
 • האם היו בעיות תקשורת כלשהן בהעברת וקבלת המסר?

תרחיש הישרדות (מתאים ל-ODT ו-IDT)
תרגיל זה מחייב את הקבוצה לתקשר ולהסכים ביניהם על מנת להבטיח את ‘הישרדותם’. ספר לקבוצה שהמטוס שבו הם טסו לכנס של החברה בהוואי התרסק באוקיאנוס. בסמוך לאתר ההתרסקות ישנו אי בודד ועל סירת ההצלה יש מקום לכל האנשים ול-12 פריטים, שלהם יזדקקו על מנת לשרוד על האי. הנחה את הקבוצה לבחור אילו חפצים הם יבחרו לקחת. איך הם בחרו? איך הם דרגו את חשיבותו של כל חפץ?

נטרול סטריאוטיפים ו”הדבקת תוויות”

 • מסיבת סטריאוטיפים (מתאים ל ODT ו-IDT) – זהו תרגיל מהנה ונחמד לקבוצות בינוניות או גדולות.  רשום על תגי שם או מדבקות סוגים שונים של טיפוסים או אישיויות (ניתן להשתמש ברשימה למטה), והדבק לכל משתתף שם על הגב מבלי שהוא יוכל לראותו – המשתתפים יוכלו לראות מה כתוב על גב חבריהם.

-כעת, בקש מכל משתתף לגלות איזה אישיות מצוינת על גבם על ידי שאלת שאלות סטריאוטיפיות – “האם אני גבר?” “האם אני ספורטאי?” “האם אני בתעשיית הבידור?” וכן הלאה.

-חברי הקבוצה יכולים לענות רק ב-כן ולא. חשוב לעודד את המשתתפים לשאול כמה שיותר אנשים שונים. (אפשר לקבוע שלא ניתן לשאול את אותו משתתף שתי שאלות רצופות).

-להל”ן כמה דוגמאות לסטריאוטיפים:

 • מכונאי רכב
 • מדליסט אולימפי
 • פרופסור
 • עובד במסעדת מזון מהיר
 • עובד בסניף הדואר המקומי
 • כוכב קולנוע
 • אסיר משוחרר

חיזוק התלות ההדדית והאמון

 • קפיץ אנושי (מתאים ל ODT ו-IDT)– בקש מחברי הקבוצה לעמוד זה מול זה בזוגות. בקש מכולם לכופף קלות את המרפקים ולהצמיד את כפות הידייםלכפות הידיים של בני זוגם. כעת בקש מכל המשתתפים להישען קדימה בהדרגה (אחד כלפי השני), כך שבסופו של דבר שני בני הזוג מחזיקים אחד את השני. כעת בקש מהמשתתפים לנוע לאחור רק עם הרגליים  כך שלבסוף הם יתמכו רק על ידי בן הזוג שלהם.בכדי למנוע תאונות ונפילות יש לדאוג לאבטחת המשתתפים ע”י משתתפים אחרים.
 • שדה מוקשים (מתאים ל ODT ו-IDT)– משחק זה נהדר לחדרים גדולים או לשטח פתוח. ארגן מבעוד מועד ‘שדה מוקשים’ המורכב מכיסאות, כדורים, קופסאות או כל דבר אחר היכול לשמש כמכשול. השאר מרווח מספיק בין החפצים כך שניתן יהיה לעבור ביניהם.
 • –  כעת חלק את הקבוצה לזוגות. חשוב להקדיש תשומת לב לבחירת בני הזוג. תרגיל זה מייצר הזדמנות מצוינת לעבוד על מערכות היחסים סין המשתתפים בקבוצה, כך ששווה לנסות ולחבר בין אנשים אשר ביניהם יש בעיות אמון.
 •  כסה את עיניו של אחד מבני הזוג ‘הפלס’ – משתתף זה לא רשאי לדבר. בקש מבן הזוג להישאר מחוץ לשדה המוקשים, ולתת ל-‘פלס’ כיוון מילולי בכדי לצאת משדה המוקשים  ל-‘איזור הבטוח’ תוך שהוא נמנע מלמעוד על המכשולים.
 •  לפני שמתחילים את התרגיל יש לתת לבני הזוג זמן לתכנן את האופן שבו יתקשרו ביניהם. דאג לידע אותם שיש השלכות להתנגשות עם מכשול, כגון: “מי שנתקל במכשול מתחיל מהתחלה”.

מה לא לעשות!

אם היית רץ מרתון, האם היית מתאמן רק מספר פעמים בשנה למרוץ הבא? בוודאי שלא! היית רץ כמעט בכל יום. מדוע? מכיוון שרק על ידי אימון קבוע ועקבי היה לך סיכוי כלשהו לנצח. בנייה של הצוות עובדת לפי אותו עיקרון. מנהלים רבים מתכננים אירוע אחד או שניים בשנה, וזהו. לעיתים רחוקות ניתן למצוא אימון קבוע או מעקב אחר תוצאות האימון הקודם, דבר שעלול לעקב מאוד את הצלחת הקבוצה בטווח הארוך.

אם תרצה שהצוות שלך יצליח חשוב להפנים, שבניית צוות אפקטיבית צריכה להתרחש על בסיס קבוע ולהיות המשכית. בניית צוות צריכה להיות חלק מהתרבות הארגונית!

אם אתה מוביל קובצה, שאף להטמיע תרגילי בניית צוות (ODT ו\או IDT) לשגרה השבועית או החודשית שלך. תהליך זה יעזור לכל חברי הקבוצה לגעת בנושאים המעסיקים אותם; יספק הזדמנות להנאה וכיף; וילמד אותם לבטוח זה בזה – יותר מאשר רק פעם או פעמיים בשנה.

לסיום, חשוב לוודא שתרגילי בניית הצוות שאתה מתכנן אינם תחרותיים. חשוב על זה – תחרותיות גורמת לאדם או לצוות לפעול אחד כנגד השני. זו כפי הנראה אינה דרך טובה לבנות אחווה ורוח קבוצתית, סביר יותר שזו דרך לפלג את הקבוצה.

ארגונים רבים משתמשים בספורט כפעילות ODT לבניית צוות. כדורסל או כדורגל בהחלט יכולים להיות כיפים, ואנשים מסוימים יכולים ליהנות מהם. אבל, פעילויות אלה יכולות לעשות יותר נזק מתועלת, מכיוון שהם ממוקדים רק בתחרות, כמו כן, הם יכולים לפגוע מאוד במוטיבציה אצל אנשים שלא מצטיינים בספורט. תכנן אירוע שבאמת דורש מאנשים להסתמך זה על זה לשם ההצלחה, והתרחק מתחרות ו-‘ניצחון’.

אנא מלאו פרטים ליצירת קשר

האתר נבנה ועוצב ע”י אדאקטיב